Web sitesi güvenliği nasıl sağlanır ?

Merhabalar.
Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan web sitesi güvenliği nasıl sağlanır ? sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Öncelikle güvenli bir web sitesi oluşturmanın temelinde yazılım bilginiz oldukça öne arz ediyor. Örneğin php programlama dilinde bir web sitesi hazırladınız.

Gereksiz Kodları Temizleyin!
Verilerinizin dışarıdan değiştirilemez olabilmesi için. Kodlarınızı özenle seçmeniz ve güvenlik açığı oluşturabilecek kısımları temizlemeniz gereklidir.

Dosya İzin Güvenliği!
Dosyalarınızın chmod değerlerini gereksiz yere yükseltmeyin; Tüm dosyaların chmod değerini 404 Tüm klasörlerin chmod değerini 505 yapmanız yeterlidir. Sunucu tarafından üzerine veri girilmesi gereken bir dosya için chmod değerini 604, klasörler için chmod değerini 705 yapmanız yeterlidir. Birçok kullanıcı tarafından verilen 777 değeri güvenlik açısından çok riskli ve gereksizdir. Chmod değeri 777 olan dosya yada klasör sunucu üzerindeki tüm istemciler tarafından yazma, okuma ve değiştirme yetkisine sahiptir. 

Şifre Güvenliği!
Şifrelerinizi ali123 ,112233, aabbtt ,1999 gibi basit harf ve sayılardan oluşturmak yerine daha güçlü büyük küçük + özel karakterler ile güçlendirin. Örnek; Ab554ccs56*&432z böyle bir şifrenin çözülmesi yıllar alacaktır.

Veri Tabanı Güvenliği!
Veritabanı erişiminizi ihtiyaç olmadıkça uzaktan erişime açmayın.

Hosting Firması Tercihi!
Hosting firması tercih ederken google üzerinde 5 dakikalık bir araştırma yaparak güvenilir bir firma olup olmadığına bakmanız sizin için çok yararlı olacaktır. Paylaşımlı hosting hizmet veren firmalarda yedeklemeye önem veren,kullandıkları kontrol panelinin orjinal lisanslı olması, yasa dışı siteler barındırmayan firmalar diğerlerine nazaran tercih edilmesi avantajlı olacaktır.

Linux Hosting Paketlerimizi İnceleyin.

Windows Hosting Paketlerimizi İnceleyin.

Yorum

  1. By ferit

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cpanel Güvenliği,Windows Sunucu Kurulum,Kontrol Panelleri ve Esxi Server,Mikrotik Hakkında Bilgiler,mikrotik kurulumu,sanal sunucu,centos,windows,kurulum,güvenlik,Sunucu Yönetimi hakkında blog paylaşımları yer almaktadır. Yandaş Medya