İnternet Erişim Problemi ( Garanti Bankası Down)

27 Ekim 2019 tarihinde saat 14:25 sularında Türk Telekom tarafında erişim sorunları başladı.

Hemen ardından garanti bankasına erişim sorunları baş gösterdi. Ve yazımı kaleme aldığım dakikalarda problem vodafone ve telekom yönünde hem mobil hem dsl kullanıcılarını etkielemeye başladı.

Ülke genelini etkileyen internet sorunları yaşanıyor. #Vodafone, #Türktelekom durumdan etkilenen operatörler.

Eş zamanlı @GarantiBBVA web sitesi ve mobil uygulaması da çalışmıyor.

14:30
Bağlantı probleminin neden kaynakladığı konusundaki bilgi talebimize Türk Telekom ; “Yurtdışı çıkış cihazımızda yaşanan anlık sorun nedeniyle müşteri trafiği olumsuz etkilenerek paket kaybı yaşamışlardır.” şeklinde bir yanıt döndü. Devamında ise Garanti Bankası web sitesi ve mobil yazılımının çalışmadığı rapor edildi.
Bu süreçten sonra eş zamanlı Vodafone ağında da ülke genelinde erişim problemi yaşandı, “#vodafonepişmanlıktır” Twitter’da trend topic oldu. Vodafone tarafında da yaşanan sorun düşünüldüğünde Garanti’nin yurtdışından gelen trafiği yönetebilmek adına farklı operatörler üzerinden çıkış vermeye çalışması akla geldi.
100Gbps bir trafiğin yurtdışı yönünden geldiği şeklinde net olmayan bir bilgiye sahibiz, bu yaşanan daha önce .com.tr isim sunucularına yapıldığı gibi ülkenin yurtdışı çıkışlarının yetersizliği ve siber saldırı süreçlerinin iyi yönetilememesini akla getirdi. Mesai saatleri dışında yaşanan bu sorunun iş saatleri içinde olması durumunda yaşanabilecek maddi kaybın çok büyük olacağıda bir gerçekken yıllardır bu konuda altyapı ve yönetim sistemine yatırım yapılmaması ayrı bir üzüntü kaynağı.

17:00
Bankaya yönelen siber saldırının operatörleri etkilememesi adına sistemlere ait isim sunucularına ait IP adreslerinin yurtdışı erişimleri kesilmiş durumda. Bu sebeple isim çözümleme yapılamamakta ve Türkiye içinden de bazı kullanıcılar sistemlere erişim sağlanamamakta

Kaynak: https://www.daghan.com/garantibbva-com-tr-erisim-sorunu.dgn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cpanel Güvenliği,Windows Sunucu Kurulum,Kontrol Panelleri ve Esxi Server,Mikrotik Hakkında Bilgiler,mikrotik kurulumu,sanal sunucu,centos,windows,kurulum,güvenlik,Sunucu Yönetimi hakkında blog paylaşımları yer almaktadır. Yandaş Medya